default


II Warsaw Dance Days 2013


Warsaw Dance Days to święto tańca promujące polskich artystów występujących w kraju i poza jego granicami – projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, Dyrektora Warszawskiego Teatru Tańca.

Na scenie przy ul. Elektoralnej 12 wystąpią: Polski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Helena Gołąb oraz artyści zagraniczni: Victoria Krajina, Michelle Azdajic, Bianca Anne Braunesberger, Teatr Tańca Vidlunnja. Na miesięczną rezydencję przyjedzie choreograf Ulrike Hager, która przygotuje specjalny spektakl "Pink Noise" dla Warszawskiego Teatru Tańca, obchodzącego Jubileusz 5-lecia działalności.
W czasie Warsaw Dance Days odbędzie się także konferencja naukowa pt. "Obraz polskiego tańca na świecie" oraz multimedialna wystawa "Polski taniec w obiektywie", która będzie prezentacją zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego.


– Nie od dziś obserwujemy potrzebę nawiązywania i wzmacniania kontaktów międzynarodowych, polegających zarówno na wymianie doświadczeń, jak i na realizacji wspólnych projektów – mówi Aleksandra Dziurosz, Dyrektor Festiwalu Warsaw Dance Days. – Polski taniec artystyczny znajduje się obecnie w fazie aktywnego rozwoju, która jednak często jest hamowana przez odpływ choreografów za granicę, a także przez niedocenianie polskich zasobów (twórców, teatrów, spektakli). Wynika to z jednej strony z trudności organizacyjnych, finansowych i logistycznych, z którymi borykają się zespoły niezależne, z drugiej strony, z niedostatecznej świadomości odbiorców, którzy niekiedy zbyt łatwo przyjmują, że zagraniczne dzieła z założenia są bardziej wartościowe niż rodzime. Różnorodne warszawskie środowisko artystyczne, paradoksalnie, jest zarówno znakomitym przykładem wyżej opisanych problemów, jak i ogromnym potencjałem, na polu którego może dojść do istotnych zmian poprzez stałe pielęgnowanie więzi międzynarodowych. Chciałabym, aby Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days uwalniał ten potencjał.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawski Teatr Tańca.
Partner Austriackie Forum Kultury
Dofinansowanie: Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
www.mckis.waw.pl

Patroni medialni: Radio Kampus, e-teatr, taniec polska [pl]
 
Dyrektor Artystyczny: dr hab. Aleksandra Dziurosz
Koordynator/kontakt: Magdalena Chabros, 22 586 42 04, m.chabros@mckis.waw.pl

WARSAW DANCE DAYS. II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

PROGRAM

7 listopada 2013 (czwartek)
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)
Sinfonia estravaganza i inne, Teatr Tańca Vidlunnja (UA)
Black diamond, Helena Gołąb (E/PL), Premiera polska


8 listopada 2013 (piątek)
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)
solo(w) Tauschfühlung (A/PL)
Said Unsaid, Victoria Krajina & Michelle Azdajic (BA/PL/US), Premiera


9 listopada 2013 (sobota)
godz. 15.00 (Sala Elektorska)
Konferencja naukowa Obraz polskiego tańca na świecie
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)
Pink Noise, Warszawski Teatr Tańca (A/PL), Premiera
Wieczorowi towarzyszy Otwarte foyer – Akcja Space w wykonaniu Atelier WTT oraz multimedialna wystawa z okazji Jubileuszu 5-lecia Warszawskiego Teatru Tańca (Foyer MCKiS).


 10 listopada 2013 (niedziela)
godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)
Hello, Stranger! Polski Teatr Tańca (PL)
Cicindela, Krakowski Teatr Tańca (PL)

Realizacja projektu Hello,Stranger Polskiego Teatru Tańca odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Festiwalowi towarzyszy multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie – prezentacja zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego | 7 – 10 listopada 2013 (Foyer MCKiS).

Bilet na każdy wieczór kosztuje 20 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznej (783 708 380) lub mailowej (kasa@mckis.waw.pl).
Wstęp na konferencję jest wolny. Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o dokonywanie rezerwacji mailowej: s.strefaotwarta@gmail.com.

KONFERENCJA OBRAZ POLSKIEGO TAŃCA NA ŚWIECIE
9 listopada 2013 r., godz. 15.00, Warszawa, ul. Elektoralna 12 (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki).
Temat konferencji zostanie zaprezentowany z różnych punktów widzenia. Będzie to perspektywa:
naukowa – etnologiczna i choreologiczna,
artystyczna – z punktu widzenia choreografa i tancerza,
społeczna – z punktu widzenia dbałości o wizerunek polskiego tańca za granicą.
Ponadto odbędzie się prelekcja performatywna pt." Ruch Uchwycony – międzynarodowy język tańca".
Po prelekcjach planowana jest dyskusja.
Konferencję dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.