default


Tancerze


Kamila Borowska

KKamila Borowskaamila Borowska jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Tytuł magistra sztuki w dziedzinie pedagogiki baletu uzyskała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje doświadczenie artystyczne zdobywała na scenach polskich oraz w krajach byłej Jugosławii. Kilka lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, biorąc udział w Ballet Magnificat trainee program. Obecnie współpracuje z Warszawskim Teatrem Tańca. Swoją aktywność sceniczną łączy z pracą pedagogiczną. Uczy tańca klasycznego i tańca współczesnego dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Joanna Drabik

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Laureatka konkursów baletowych w kraju i za granicą: III nagrody w XV Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku, wyróżnienia podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Szczecinie oraz finalistka konkursu tańca w Rietii i zdobywczyni I nagrody w konkursie choreograficznym w Bytomiu. Od 2007 roku tancerka Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Od 2008 roku współpracuje z Warszawskim Teatrem Tańca.

Anna Maria Karabela

Anna KarabelaAbsolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Laureatka I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku w 2005 roku. Studiowała również w Rotterdam Dance Akademie i Private Bruckner Universitat w Linz. W 2009 roku ukończyła międzynarodowy program Dance Apprentice Network Across Europe pod dyrekcją W. Forsythe'a, W. McGregor'a, F. Flamand'a i A. Preljocaja. Występowała m.in. w takich przedstawieniach jak: „Human Writes”, „Equivalence” oraz „Hypothetical Streams” – The Forsythe Company, „A Nos Heros” – Ballet Preljocaj, „Les Metamorphoses du Louvre” – National Ballet de Marseille. Obecnie jako tancerka bierze udział w różnych projektach i współpracuje z wieloma zespołami w Europie, w tym m.in. z: The Guest Company – „Paun” (Lyon), III Dance Theater – „Lace” (Bern), Cabaret Contemporaine Paris – „No West” (Paryż). Na stałe współpracuje z Warszawskim Teatrem Tańca.

Maria Kuchowicz

Maria KuchowiczAbsolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi. Studiowała na Uniwersytecie w Austrii – Private Bruckner Universitat w Linz. W trakcie studiów tańczyła w podyplomowym zespole tańca współczesnego x.IDA Dance Company (Linz), pracując m.in. z: Cathrine Guerrin, Oleg Soulimenko, Rose Breuss, Frans Poelstra, Teresa Ranieri, Amy Raymond. W 2008 roku otrzymała roczne stypendium z Ministerstwa Kultury i Sztuki w Wiedniu (BMUK – Bundesministerium fur Unterricht, Kunst und Kultur / Wiedeń – Austria). Przez ostatnie lata pracowała w Holandii z takimi choreografami/dyrektorami jak: Nathalie Larquet, Bruno Caverna, Solid Ground Movement Company (Frascati Theater) oraz Cia. Willi Dorner. W międzyczasie prowadziła zajęcia/warsztaty w Austrii na Anton Bruckner Privat Universtät, audycje do zespołu x.IDA, w Holandii dla Codarts Rotterdam Dance Akademie i Amsterdam Dance Center, Belgii w Artesis Hoger Instituut voor Dans (Lier / Antverp (Belgium) oraz w Wilnie (Litwa) przy współpracy z Igorem Podsiadłym – tancerzem zespołu Club Guy & Roni (Groningen/ Holandia). Od października 2012 roku pracuje z Aleksandrą Dziurosz w Warszawskim Teatrze Tańca.

Anna Lorenc

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu oraz Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie tancerka Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i Warszawskiego Teatru Tańca. W trakcie edukacji w szkole baletowej występowała w roli solistki w baletach „Apollo i muzy” George’a Balanchine’a i „Giocconda” Mariusa Petipy w Pradze, Heidelbergu, Sandhausen, St.Pölten, a na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie m.in. w spektaklu „Petite Mort” w chor. Jiri Kyliána. Uczestniczka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów tańca m.in. w Lyonie w 2002 roku, Brnie w 2003 roku, Gdańsku w 2003 i 2005 roku oraz Rieti w 2004 roku (III miejsce).  

 

Anna Majder

Anna Majder

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. W 2011 ukończyła studia magisterskie (kierunek: Tancerz sceniczny; Studia licencjackie: Pedagogika tańca/Analiza ruchu) na Anton Bruckner Privat Universtät w Linz (A). Podczas studiów tańczyła w x.IDA Dance Company (Linz), pracując m.in. z: Cathrine Guerrin, Oleg Soulimenko, Rose Breuss, Frans Poelstra, Teresa Ranieri, Amy Raymond. Przez ostatnie lata pracowała w Austrii z takimi choreografami/dyrektorami jak: Christina Medina, Annika Luschin, Willi Dorner, Daniel Morales Perez, Christine Gaigg, Karl Schrainer. Jako członek zespołu D.ID/ Dance Identity (Oberwart/A) współtworzyła z Liz King spektakle „Double bind” i „Sweet hearts”, wyreżyserowała spektakl „Tanz gegen Gewalt” w trakcie projektu wyrównawczego dla trudnej młodzieży w Oberwart. Doświadczenie pedagogiczne rozwijała jako nauczyciel tańca współczesnego w Szkole Tańca „Red Sapata” i „Perform Dance”, wykładając na Anton Bruckner Privat Universtät, prowadząc audycje do zespołów takich jak x.IDA i D.ID. Od września 2011 roku pracuje z Aleksandrą Dziurosz w Warszawskim Teatrze Tańca. 

Laura Murphy (gościnnie)

laura murphyUrodziła się w USA, w stanie Illinois. Do siedemnastego roku życia trenowała gimnastykę. Otrzymała dyplom z tańca na Uniwersytecie Wisconsin- Milwaukee, gdzie miała okazję uczyć się pod opieką Simone Ferro, Janet Lily, Eda Burgessa, Long Zhau, Luca Vaniera, Ferne Yangyeitie Caulker-Branson, Andre Tyson oraz współpracować z wybitnymi artystami takimi jak: Michael Pink, Bill Young i Elizabeth Johnson. Po ukończeniu studiów tańczyła w zespole Wild Space Dance Company w Milwaukee, prowadzonym przez Deba Loewena, określanego przez New York Times jako „śmiałego i uzdolnionego”. W trakcie czterech sezonów Laura pomogła stworzyć 12 nowych projektów. Wystąpiła w każdym z nich. W tym samym czasie współpracowała z niezależnymi twórcami, takimi jak: Sofi Askenanzi, Dan Schuchart, Katie Sopoci i Peggy Choy. Jej własny projekt został wystawiony w Danceworks Studio Theater i na festiwalu Madison Intercontinental Dance Festival. Uczyła tańca współczesnego w Milwaukee Turner's Gymnastics, na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee, w ramach Wild Space's Outreach Education Program oraz na niezależnych warsztatach. Sama również się szkoli regularnie uczestnicząc w wielu warsztatach tanecznych jak np. podczas festiwalu Vienna's Impulstanz International Dance Festival w Austrii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Inaki Azpillaga i Benoit Lachambre.

Robert Bondara

Tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi i Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Początkowo związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz poznańskim Teatrem Wielkim, od 2005 roku jest tancerzem Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Wystąpił m.in. w takich rolach jak: Leński w balecie „Oniegin” w chor. Johna Cranko, Tybalt w balecie „Romeo i Julia” w chor. Emila Wesołowskiego, Riwalen w balecie pt. „Tristan” w chor. Krzysztofa Pastora. Ponadto brał udział jako solista m.in. w: balecie „No More Play” Jiri Kyliána oraz w balecie pt. „Kurt Weill” w chor. Krzysztofa Pastora. W swoim dorobku artystycznym ma również udział w wielu innych spektaklach jak np. w: balecie pt. „Czajkowski-misterium życia i śmierci” w chor. Borisa Ejfmana, „Annie Kareninie” w chor. Aleksieja Ratmańskiego, „Spartakusie” w chor. Emila Wesołowskiego, „Córce źle strzeżonej” w chor. Fredericka Ashtona i wielu innych. Jako choreograf stworzył, pośród wielu innych, wystawiony w 2011 roku w Operze Nova w Bydgoszczy, spektakl pełnometrażowy pt. „Zniewolony umysł”. W 2008 roku został laureatem konkursu choreograficznego imienia Bronisławy Niżyńskiej w Warszawie. Od 2008 roku współpracuje także z Warszawskim Teatrem Tańca, z którym gościnnie występuje w spektaklu pt. „Chopin-ex-saturo”.

Bartosz Zyśk

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Od października 2007 roku jest tancerzem Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Laureat licznych nagród i stypendiów. W Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku zajął kolejno: w 2003 roku III miejsce, w 2005 roku II miejsce, a w 2007 roku I miejsce. Został także wyróżniony w VI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Szczecinie jako Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce w roku 2007. W 2004 roku otrzymał stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, następnie w latach 2005/2006 i 2006/2007 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2007 roku zdobył stypendium na Międzynarodowym Konkursie Tańca „Prix de Lausanne” w Szwajcarii oraz stypendium Akademii Tańca Klasycznego w Monako (V-VII, 2007). Od 2008 roku współpracuje z Warszawskim Teatrem Tańca.